Poezi per maturantat 2012

Aritëm ti mledhim poezit më të bukura dhe më të kërkuara për maturantat. E dijm që ka shum këng dhe këngëtarë që ju këndojn bukur maturantave mirëpo ka edhe poezi të krijuara nga poet të ndryshëm të cilat përçojnë te ju ndjenjat e maturantëve, përjetimet e tyre, gëzimet sidhe pikëllimet.
VITET SHKELEN PLAGET TONA TRAZUAN ZEMRAT E MATURANTEVE QE PRESIN DITEN E FUNDIT TE GEZIMIT TE TYRE, KURSE PAS LAME GJURMET TONA,LAME DITET ME TE BUKURA TE RINIS,URAGANI I JETES PO RROKULLIS VDEKJEN E RREJSHEM KURSE JETA PO NE KTHEN SHPINEN..

ERA E KUJTIMIT DO TE NA SJELLI NDERMENT KETO NDODHI NE DITET ME TE VESHTIRA TE JETES NE TE CILAT KUJTIME DO TE GJEJME NGUSHELLIM DHE ATEHER NGA SYTE TANE DO TE DALIN LOTE TE NXEHTE QE DO TE LAGIN LULEN E KUJTIMIT DHE ME SIGURI DO TE CMALLEMI NE TE KALUAREN TONE TE BUKUR.CDOHERE DO TE KUJTOJME DITET SHKOLLORE,EH SA E BUKUR ESHTE JETA NE BANKAT SHKOLLORE,O ZOT CFAR TRAGJEDIE NDARJA JONE O ZOT SE IMAGJINOJM DOT NDARJEN SE NUK MUND TE NDALIM DALLGEN E LOTEVE,NUK MUND TE FRENOJM DRIDHJET E TRUPIT QE DALIN NGA SHPIRTI I TRAZUAR O ZOT PERSE.

-----------------------------------------------------

Pikoj loti ne fletore lamtumir shkolla fillore

2.Pikoj loti ra ne qershi lamtumir moj shoqni

3.Mos u dashuro ne bankat shkollore se nuk gjen ilaq as ne barnatore

4.Me dit muri me tregue se sa bankat jan shkatrrue e sa testet jan kopjue e sa syt kan lotue e sa nxanesat nga ora kan shkue sa sene kan dal nga qanta lamtumir semi maturanta

5.Lulet e vjeshtes po thahen shoket e shoqet po ndahen shoqeria asht veq ni avantur po nxanesat e klases nuk harrohen kurr.

6.E bukur asht jeta kur buzeqesh lumturia por ma e mir asht vdekja se ndarja nga shoqeria

7.Shpejt do te vi shtatori gjethet do te bien bie shi ne klasen ton qe shum e deshtem do te vin maturant te ri.


8.9 vite duke u gezuar,9 vite duke u par por erdhi dita e veshtir ne per tu ndar.

9.Mbaroi ajo jete ,si dita me ardhjen e henes u formuan ato dit dikur kur ishim nxenes mbaruan ato biseda u harrua qdo send ,kur gezimi dhe hareja per ne ishin ne nje vend, ato s'kthehen perseri me shum mall i kujtoj dhe jeta ec pa frenim po ajo qe shkon mbet gjithmon kujtim ,e dinim se jeta surpriza na premton por se jeta shkollore shum shpet po mbaron

10.Ata emra qe ne banka i shkruam, ato detyra qe ne mure i kopjuam , ato fjal qe njeri-tjetrit i tham, ato grindje qe ndonjeher i bame, ato ikje nga oret mesimore ,ato britma neper koridore ,ato gzime ato hidherime te gjitha keto ne klasen time,9 vite te bukura aty i pata at
y qesha aty qava tani dalngadal fundi po afrohet eshte e veshtir por duhet te pranohet te gjitha keti aty i kishim kaluar kurr ne jet skam per ti harruar

11..Ky qershor i bukur te gjithe i gezon por klaset e nenta shume i hidheron

Sa e sa kujtime do të na ruajnë zemrat, ditari i shkolles do te na ruajë emrat * (per maturant) .